İçeriğe geç

Yıldırım: İhtimaller şekillenmeye başladı

İstanbul’daki terör saldırısıyla ilgili toplantı Başbakanlık Dolmabahçe Çalışma Ofisi’nde basına kapalı yapıldı ve 1 saat 40 dakika sürdü.

Başbakan Binali Yıldırım’ın başkanlığındaki toplantıya Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Sağlık Bakanı Recep Akdağ, İstanbul Valisi Vasip Şahin ile İstanbul Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan katıldı.

Yıldırım daha sonra Ulus’taki Liv Hospital’a gitti. Hastane yetkililerinden bilgi alan Yıldırım, daha sonra terör saldırısında yaralananları ziyaret etti. Ziyarette Yıldırım’a, Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya ile İstanbul Valisi Vasip Şahin eşlik etti. 

Ziyaretinin ardından gazetecilere açıklama yapan Başbakan, “Dün 2016’yı 2017’ye bağlayan ilk saatlerde bir eğlence merkezinde, savunmasız, sivil insanlara karşı alçakla bir silahlı eylem gerçekleştirildi. Maalesef bu olayda Türk ve yabancı uyruklu olmak üzere toplamda 39 masum, savunmasız insan hayatını kaybetti. 60’ın üzerinde yaralı vardı. Yaralılar tedavileri görüldükçe taburcu oluyor. Yaralılardan durumu kritik olanlar var ama fazla değil, 3-4 yaralımız var bu şekilde” dedi.

“Tabii bir karşılığı olacağını biliyoruz”

Yıldırım, “Terör, bizi yıldıramaz; bizim kardeşliğimizi, birliğimizi, beraberliğimizi bozamaz. Terör bizi korkutamaz, biz terörü korkuturuz” diye de ekledi.

“Terör, insanlığın ortak derdidir. Terörle bir yere varılmaz. Terörün amacı birliğimizi, beraberliğimizi, kardeşliğimizi zedelemek, emellerine ulaşmak için ortam hazırlamaktır. Türkiye bir süreden beri bölgede hem bölücü terör örgütüne karşı, hem FETÖ terör örgütüne karşı, hem de Suriye ve Irak’taki otorite boşluğundan kaynaklı DEAŞ terör örgütüne karşı amansız bir mücadele veriyor. Bunun tabii bir karşılığı olacağını biliyoruz. Ama teröre asla ve asla boyun eğmeyeceğiz.”

“Hiçbir ülke bu terör olaylarından güvende değil”

“Şu bilinmeli ki bugün burada olan bu terör, dünyanın bir başka ülkesinde de yarın olabilir. Bunun hiçbir garantisi yok. Dolayısıyla hiçbir ülke bu terör olaylarından güvende değildir. (Bizde terör olmaz) diyemez. Daha birkaç gün önce Almanya’da. Evvelsi gün Irak’ta oldu. Daha önceki zamanlarda muhtelif ülkelerde oldu, oluyor. O yüzden bizim söylediğimiz bir şey var. Terörün kutsalı olmaz, dini olmaz. Terör her yerde terördür. Terörle mücadelede çifte standart, terör mücadelesini başarıya ulaştırmaz, zafiyet oluşturur.”

“Bildiğimiz silahlı bir terörist”

Başbakan Yıldırım, saldırganın Noel Baba kılığına girip saldırıyı gerçekleştirdiği iddialarıyla ilgili ise, “Bazı yerlerde kulağıma geliyor; terörist Noel baba kılığına girmiş gelmiş ve bu olayları yapmış… Aslı astarı yok. Bildiğimiz silahlı bir terörist” dedi.

“Silahını da olay yerinde bırakıp kargaşadan yararlanarak olay yerinden uzaklaşıyor ama polis, emniyet teşkilâtımız meselenin üzerindedir. Bütün ihtimaller değerlendiriliyor. Çalışmalar büyük bir titizlikle sürdürülüyor.”

Saldırganın kimliği

“Bununla ilgili de ihtimaller şekillenmeye başladı. Polis, emniyet, istihbarat birimleri yoğun bir koordinasyon içinde bu çalışmayı yürütüyorlar. Gelişmeler daha sonra kamuoyuna, vatandaşımızın bilgisine aktarılacak.”

Kaynak: AA

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir